obsah.jpg

Obsah | Sféra nezávislého priestoru č. 1

Sféra nemá žiadne tématické zameranie - uverejnené články sú všehochuť
Tu si však môžete prezrieť kompletný obsah najnovšieho čísla 

 
 

terka-gachall.jpg

Terézia Johana Gachallová

Dobrá Stran(k)a

Pani Marika, čulá 80-tnička, ktorá namiesto užívania si zaslúženého odpočinku aktívne pomáha bezdomovcom - štvornohým! 🐈 :)

POZOR! Prečítanie vám môže spôsobiť:
• pozitívnu karmu • zlepšenie dňa • osvietenie • nový zmysel života

Samuel Chlpek

Prečo je tá káva kyslá?

"Veta, s ktorou sa ako barista a milovník dobrej kávy stretávam veľmi často. Za všetkým sa však skrýva alchýmia samotnej rastliny kávovníka, ako aj práca farmára, pražiara a v neposlednom rade aj baristu, teda človeka, ktorý vám v kaviarni toto čierne zlato pripraví. Poďme sa ale na všetko pozrieť od začiatku."


burzoblsak-promo.jpg

Burzoblšák

Rozhovor

Všetko sa to začalo potrebou nakupovať a plnou skriňou oblečenia. Odvtedy ubehli už 3 roky a Burzoblšák sa vypracoval na jedinečné podujatie na ktorom sa každú prvú sobotu v mesiaci stretnú stovky ľudí. Prečítaj si rozhovor s jeho zakladateľmi a dozvieš sa aj v čom je tak výnimočný! 

andrej-kiska-promo.jpg

Prezident Slovenskej republiky

Prezident varoval pred silnejúcou podporou fašizmu

"...zlobu ukrývajú za pluralitu názorov, hoci sami hodnotami slobody, tolerancie a rešpektu k iným pohŕdajú."

Silný a stále aktuálny príhovor Andrej Kiska na tému silnejúcej podpory fašizmu si u nás prečítaš v plnom znení! 


Dominik Galko

Ako najlepšie propagovať e-shop s obmedzeným rozpočtom?

Rozhodli ste sa založiť vlastný e-shop a na propagáciu vám už nezostali peniaze? Mame pre vás niekoľko tipov, ktoré vám umožnia dostať váš obchod do povedomia a priniesť zákazníkov aj bez obrovského rozpočtu na marketing.

Luboš Lehocký

Cez deň maľujem, večer hrám rock&roll (rozhovor)

Ján Hrčka (1988) je absolventom Katedry maľby a iných médií v ateliéri profesora Ivana Csudaia na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. V rokoch 2013, 2014 a 2016 bol finalistom Ceny Nadácie VÚB pre mladých umelcov  Maľba roka. Pravidelne vystavuje doma i v zahraničí.


Martina Jurecová

Inšpiruj sa Fridou: Farby vs. utrpenie

Mexická maliarka, éterická víla, ktorú rozpozná snáď každý. Zarastené obočie, pestrofarebné šaty a autoportréty, výrazné kontúry tváre, to je Frida Kahlo. Jej talent, láska k umeniu a divoký život ohromil nejedného človeka žijúceho na tejto planéte.

Andrea Kvaššayová

Bola + Večná

Dve básne


Pascivita-1250x600.jpg

Oliverov svet

Pascivita

Znovu je to tu. Večery plné vyľudnených ulíc tlmených tieňom napadaného snehu, dni, v ktorých márne hľadám niekoho zodpovedného za to, kto som.

 

U lúčnej víly

Kytička duše

Pravda o mne. Je priskoré ráno. Sedím na priedomí svojej duše, podopieram sa mäkkými vankúšmi, ktoré sú plné mojich spomienok. Opieram si hlavu o chladné múry a dívam sa dopredu. Dívam sa na svoju záhradku, ktorú opatrujem už nejaký ten rok. Ktorá mi bola zverená, hoci slová:"Prečo? Prečo mne?" sa niekedy neprestajne tisnú do hlavy.


Zápisky jednej Alžbetky

Krása bytia

Žijeme. Každé ráno pomaly otvárame oči a vychutnávame si farebné obrazy tohto sveta, jeho sladké i trpké príchute, jeho vábivé vône. Vdychujeme čerstvý mrazivý vzduch, nechávame chladivé kvapôčky dažďa dopadať na našu pokožku a dovoľujeme lúčom svetla poštekliť naše líca.

Timkablog

Mŕtvi necítia bolesť

Ďalší jesenný deň a v meste sa nič zaujímavé neudialo. Miesto čviríkania vtákov sa ozývali električky, čerstvý vzduch z týchto končín už dávno ušiel pred smradom autobusov niekam veľmi ďaleko.

 
 

Timkablog

Ako som sa vyrovnala s mamkinou smrťou

Je obdobie, kedy spomíname na našich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. Aj preto sa v tomto článku venujem práve strate, bolesti a tomu, ako to celé zvládam. Nechcem, aby to bolo iba osobné vylievanie srdca - dennodenne pracujem na sebe a na tom, aby moje slová mohli pomôcť.

Prietrž.jpg

Oliverov Svet

Prietrž

Sú fenomény: ženská vôňa, otvorené otázky, bezdôvodné pálenie očí. Skľúčenosť zo stereotypu prekračuje medze únosnosti a strach žiť opäť zasahuje nepripraveného.


Krčmo

KrčmoLand

Ja Vás pozdravujem! Viete, čo znamená mať vlastný svet? To je miesto, kde si môžete robiť čokoľvek, s kýmkoľvek, akokoľvek, kde ste vlastný prezident, vlastný minister, či napríklad vlastný šéfredaktor časopisu.

neva eva

20 dôvodov alebo keď stráviš celý deň s holkou a neskôr zbadáš jej status: "Taký nudný deň!"

Veľmi vďačnou témou sú zoznamky. Nevyčerpateľné studnice suchých vtipov, trápnosti, perverzného humoru či šuflíkových odkazov. Naposledy som tam bola, keď som mala pätnásť.


IMG_4843.JPG

Neva Eva

TEST na manželstvo

V poslednej dobe pozorujem trend, kedy chlapi chcú mať staršie partnerky.

Julča kozáková

Chcem vám spievať, chcem vám vravieť, chcem vám šepkať...

Chcela som vám napísať o hudbe, o Rómoch, o Veľkom protikorupčnom pochode, o Španielsku, o jedle, o novej linke MHD č. 97, alebo o živote v Petržalke. Ale okolnosti prekvapia, lebo všetko sa deje, a tak nateraz je to len malý komentár o tom, čo vám želám.


Slon v pive

Minimalizmus včera a dnes

Keď som sa zamýšľala nad tým o čom napísať, bola som nerozhodná ako zvyčajne. Toľko nápadov, ale treba si vybrať len jeden. Treba tie nápady jednoducho minimalizovať. No jasné! Minimalizmus. Ale je vlastne tento trend niečím úplne novým? Pravdepodobne ani nie.

Dominik galko

Dá sa živiť tipovaním? Tipnite si!

Skúsil som zhrnúť moje informácie a osobné skúsenosti s tipovaním do tohto článku.


Lenka sabová

Biľag zradcu

Generácia Ypsilon, Milennials, demografická kohorta. Ľudia narodení v 80 až neskorých 90-tych rokoch. Príliš mladí na to, aby sme ich nazývali „zrelými“, „skúsenými“, či „echt dospelými“, ale zároveň aj pristarí na označenie „deti“.

2017-03-28 09.12.52 1.jpg

Stvorená.

Dievča s fialovými pančuškami

Dnes som asi hodinu sedela v parku, v ktorom bolo približne milión+2 detí. Ja som super pozorovateľ okolia a o tej jednej hodine by som dokázala napísať aj bakalárku.


Veronika Lešková

Kambodža na kolesách za 50 centov

Kambodža a jej hlavní protagonisti. Prvé čo si v tejto krajine všimnete je more tuk-tukárov, ktorí sa okolo vás zlietnu ako muchy na kus mäsa hneď ako vyjdete z letiska či autobusu. Priznám sa, spočiatku aj na mňa pôsobili dotieravo.

terezitablog

8 typov ľudí, ktorých určite stretnete na poznávacom zájazde

Slnko svieti, voda láka, postavme si snehuliaka. Leto je už za rohom a určite každý z vás chystá minimálne jednu dovolenku pri mori, či poznávací zájazd. Nie vždy je jednoduché samého seba presvedčiť, že poznávací zájazd cez cestovnú agentúru je dobrý nápad, pretože sa obávate autobusu plného seniorov, či neprispôsobivých občanov, ktorí vám pokazia celý kultúrny zážitok.


jaji bloguje

Krásny prameň je jedno z najnavštevovanejších miest vo Viedni

Keď poviete Rakúsko, v hlave sa mi okamžite vybaví Viedeň. Pokiaľ sa ma spýtate, čo mám na viedni najradšej, moja odpoveď je veľmi jednoduchá.

Modny tucet_Asymetricka sukna_1.jpg

módny tucet

Ako jednoducho ušiť trendy sukňu zo starých džínsov - DIY návod

Ak ste už nakukli do jarných obchodov, pravdepodobne ste si všimli, že sukne sú tento rok iné. Asymetrické, volánové, prípadne s prišitými rukávmi od košele. Prosto, úlet.


19181892_10213542621149824_496037748_o.jpg

maroš jászberényi

Rýchlokurz cvičenia a stravy

Poznámka: tento článok o cvičení bude venovaný všeobecným základom. Keďže sa budem snažiť všetko v jednoduchosti napchať do jediného článku, rozsiahle rozpisovanie kauzalít tu nečakajte.

Do poslednej omrvinky

Zázrak menom AQUAFABA

Počuli ste už niekedy o aquafabe? Ak patríte k vyznávačom vegánskej stravy, trpíte alergiou na vajcia alebo sa im z nejakého dôvodu vyhýbate, určite vás táto zázračná tekutina nadchne.


do poslednej omrvinky

Recept: Vegánska majonéza z AQUAFABY

red velvet cooking & baking

Recept: Jahodovo - čučoriedkový koláč v krehkom maslovom ceste


Randevú cafe - bar

Kvíz

Kris sagan

Omaľovánka


Toto je zoznam všetkých odvážnych ľudí, ktorí sa odhodlali nám všetkým ukázať niečo zo svojej tvorby, zo svojho srdca, zo svojich 13. komnát či tajných receptov a my im za túto odvahu nesmierne ďakujeme!

Podpor ich tvorbu kúpou prvého čísla a pomôž aj ďalším dostať sa do časopisu :)